Švietimo naujienos

2016-01-31

Balto popieriaus nėrinių paroda

Sausio 15 d. Skuodo informacijos centre atidaryta neformaliojo vaikų švietimo programos (toliau –NVŠ) „Karpiniai“ paroda. Parodą pristatė ir edukacinį užsiėmimą vedė šios programos dalyviai – Notėnų pagrindinės mokyklos 1-6 klasių mokiniai.

Į parodos pristatymą atvyko trečiokės Gabija Baškytė, Skaistė Križiūtė, Brigita Bendauskytė, pirmokai Andrius Venckus, Viktorija Križiūtė, Amanda Alminaitė, penktokė Andželika Bendauskytė, šeštokės Skaistė Rimeikaitė ir Aurelija Vaitkutė. Edukacinio užsiėmimo pradžioje visi mokiniai pristatė ir apibūdino savo kūrybinius darbus – karpinius. Popieriaus lankstymo būdus demonstravo mokinės Aurelija, Skaistė, Gabija ir Brigita. Mokiniai ne tik parodė, kaip lenkti popieriaus lapą, iškirpti karpinį, bet ir išsamiai atsakinėjo į gausius parodos lankytojų klausimus. Parodos svečiai buvo pakviesti karpyti mokinių sukurtu metodu – karpymas ratu. Šiam darbui vadovavo mokiniai, tapę mokytojais – konsultantais. Pasak Skuodo informacijos centro direktorės Gražinitės Jokšienės, buvo įdomu stebėti, kaip mokiniai artimai bendrauja su įvairaus amžiaus žmonėmis, moka perteikti įgytas žinias ir perduoti turimą patirtį.

Neformaliojo vaikų švietimo programai „Karpiniai“ pristatyti mokytoja Elvita Šeputaitė parengė išsamų pranešimą, iliustruotą nuotraukomis iš mokinių kūrybinės veiklos. „Esu tautodailininkė, todėl man labai svarbu išsaugoti liaudies meno paveldą – karpinius. Sukauptą patirtį perduodu mokiniams, stengiuosi kūrybiškai integruoti liaudies meną į šiuolaikinę kultūrą. Vykdant neformaliojo vaikų švietimo programą buvo svarbu sudaryti sąlygas saviraiškai ir padėti kiekvienam mokiniui atsiskleisti kaip kūrėjui bei pagal galimybes įsijungti į rajono kultūrinį gyvenimą“, – pristatydama programos tikslą ir uždavinius kalbėjo mokytoja.

Apie šios programos įgyvendinimą kalbėjusi Švietimo skyriaus vyr. specialistė, kuruojanti NVŠ veiklą rajone, LoretaVasiliauskienė akcentavo, kad tai vienintelis dailės krypties neformalios veiklos užsiėmimas vaikams Notėnų kaime ir išskyrė pagrindinius aspektus, kurie lėmė programos įgyvendinimo sėkmę: veikla orientuota į kokybišką procesą; aukšta vaikų motyvacija ir noras dirbti, mokytojos patirtis ir noras perteikti savo gebėjimus besidomintiems vaikams. Papildomos lėšos suteikė daugiau galimybių programos veiklai plėtoti. Nuoširdžiai linkėjo tęsti “Karpinių” programą ne tik Notėnų pagrindinėje mokykloje, bet ir pagalvoti apie galimybę dirbti kitose rajono vietovėse.

Seimo narės Audronės Pitrėnienės sveikinimą perdavusi padėjėja Ina Macevičiūtė dalijosi įspūdžiais: „Esu labai dėkinga už kvietimą dalyvauti NVŠ programos „Karpiniai“ pristatyme. Likau nepaprastai sužavėta mokytojos Elvitos ir mokinių tarpusavio ryšiu, supratimu vienas kito bei išugdytu gebėjimu dirbti komandoje. Tikriausiai tai yra tai, ko labiausiai šiandien reikia mūsų jaunajai kartai – užsiimti tuo, kas padeda atsiskleisti, kas ugdo pasitikėjimą savimi, leidžia komunikuoti tarpusavyje, išlaisvina mintis ir laikas praleidžiamas turiningai, ne prie išmaniųjų telefonų ar kompiuterių. Sunku patikėti, kad per tokį trumpą laiką, vaikai puikiai įvaldė karpinių techniką, įgavo pakankamai žinių, kurias geba perteikti ir kitiems. Rezultatas pranoko lūkesčius!“

Parodos pristatymą stebėjusi Bartuvos progimnazijos dailės mokytoja ekspertė Audrona Žutautienė karpinius pavadino „balto popieriaus nėriniais, turinčiais sąlytį su šiandienine gamta.“ Profesionalios menininkės nuomone, ne visi gebame naudoti kasdieninius, paprastus, buitinius įrankius kūrybai. Stebina išugdytas mokinių gebėjimas žirklėmis laisvai valdyti liniją, interpretuoti, drąsiai reikšti kūrybines mintis.

Neformaliojo vaikų švietimo programos karpiniai šiuo metu eksponuojami ne tik Skuodo informacijos centre, bet ir Skuodo muziejuje bei Respublikinės Klaipėdos ligoninės Skuodo filialo poliklinikoje. Pasak Respublikinės Klaipėdos ligoninės Skuodo filialo vyr. slaugytojos Rūtos Malūkaitės, Notėnų pagrindinės mokyklos mokinių parodomis poliklinikos patalpose pacientai ir lankytojai džiaugiasi jau nuo 2010-ųjų metų. Ypatingo dėmesio sulaukia karpiniai, stebimasi, kaip taip galima iškirpti paprasčiausiomis žirklėmis. Prieš šventes poliklinikos patalpas papuošė ir programos „Karpiniai“ darbų paroda.

NVŠ programa įgyvendinama ne vien tik mokykloje, veikla pratęsiama įvairiomis formomis: mokinių karpiniais iliustruotas pranešimas respublikinėje konferencijoje „Platesnės mokinio pasirinkimo galimybės – kompetencijų plėtros pagrindas“, aktyviai dalyvauta 2015 m. lapkričio 16–22 d. Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos organizuotoje suaugusiųjų mokymosi savaitėje. Skuodo informacijos centras bendradarbiaudamas su Mosėdžio vaikų lopšeliu darželiu organizavo mokytojos, tautodailininkės E. Šeputaitės seminarą „Tautinio paveldo puoselėjimas. Karpinių taikymo galimybės meninėje raiškoje“ ir karpinių parodą „O laikas bėga...“. Į savaitės renginius aktyviai įsijungė visa lopšelio-darželio bendruomenė.

Idėjų nestokojanti mokytoja, tautodailininkė E.Šeputaitė pakvietė visus, kurie mėgsta karpyti, dalyvauti karpinių konkurse – parodoje „Nuo pradžios be pabaigos“. Karpinių konkursas organizuojamas siekiant skatinti domėjimąsi lietuvių tradiciniu amatu – popieriaus karpiniais, vyks kovo mėnesį, dalyvių amžius neribojamas.

Pasidžiaugti mokinių autoriniais darbais, sukurtais vykdant neformaliojo vaikų švietimo programą „Karpiniai“, galima Skuodo informacijos centre.

Sandra RŪKAITĖ

Nuotraukos iš Skuodo informacijos centro archyvo