Verslo naujienos

2018-02-26

VERSLO VAKARONĖ „GERIAUSIA ĮMONĖ 2017“

Tradicinių rajono verslininkų vakaronių stotelė šiemet buvo Lenkimuose, Aldonos Skiezgilienės kaimo turizmo sodyboje. Jį rėmė Skuodo savivaldybės administracija, Skuodo rajono verslininkų asociacija, VšĮ Skuodo informacijos centras, IĮ „Editos gėlės“.

Skuodo savivaldybės administracijos vadovai įteikė nominacijas, padėkas geriausiosios rajono įmonės vardą pelniusių 6 verslo įmonių atstovams. Verslininkus su jų švente ir artėjančiu Lietuvos 100-mečiu pasveikino LR vidaus reikalų viceministras Giedrius Surplys, LR Seimo narė Levutė Staniuvienė, buvęs LR užsienio reikalų ministras, diplomatas, politinis ir visuomenės veikėjas Vygaudas Ušackas. Vakaro nuotaiką skaidrino pasirinktas aprangos kodas- geltona, žalia, raudona. Tų spalvų nestigų interjere, gėlių puokštėse, vaišėse, o įstabios muzikos ir dainų puokštę dovanojo smuiko ir arfos duetas iš Klaipėdos Dailė Docienė ir Ramunė Bučniutė.

Poetiška ir proziška įžanga

Vakaronę vedė Skuodo savivaldybės politikas Stasys Vainoras. Pradėjęs nuo J.Marcinkevičiaus posmų apie kelią metaforos, jautriai lenkė link čia susirinkusių žmonių darbinės veiklos, kuri kuria šiandienę Lietuvą. Pristatyti šventėje dalyvavę garbūs svečiai :visi Skuodo savivaldybės administracijos pirmieji asmenys ir atvykę iš toliau, nevyriausybinių verslininkų organizacijų atstovai iš Akmenės, Plungės, Telšių. Vakaronėje tarp rajono verslininkų būta ir ketverto Savivaldybės tarybos narių: Stanislovas Martinkus, Stasys Vainoras, Rimantas Urniežius ir Vytautas Būtė.

Sveikindamas su verslo bendruomenės metų ir artėjančios Lietuvos šimtmečio švente Skuodo savivaldybės meras Petras Pušinskas kalbėjo, jog rajone nėra stambių įmonių, visos esančios priskirtinos prie smukaus verslo. Tačiau, šių mažų dėka gyvuoja rajono centras ir kitos didesnės gyvenvietės: kuriami šeimų verslai, darbo vietos, pragyvenimo šaltinis vietos žmonėms. Dideliu galvos skausmu įvardijęs kaip pasiūlyti kokią „uogelę“ į mūsų rajoną sumaniusiam investuoti. Tačiau, nežiūrint visko, Skuodo rajonas gražėja, jame kyla puikių iniciatyvų. Visiems linkėdamas stiprybės vylėsi, kad Seimas ir Vyriausybė priims palankių verslui įstatymų, kurie palengvins ir verslo atstovų, ir vietos gyventojų būtį. LR Seimo narė ypač džiaugėsi, kad vakaronė vyksta jos tėviškėje Lenkimuose, kad visų susirinkta Skiezgilų sodyboje, kur ypač daug šokta ir dainuota. Verslininkams negailėjusi pačių nuoširdžiausių žodžių, sakydama, kad visi jie – aukso vertės, tikri aukso grynuoliai, nes Skuodas nuo didžiųjų miestų labiausiai nutolęs, o kuriantiems verslą tai - papildomas krūvis, bet vis tiek verslas gyvuoja. Kiek prieštaraudama prieš tai kalbėjusiam merui, mintijo, jog laikas parodys smulkus ar stambus tas verslas, nes ji, visąlaik gyvendamas su pozityvu, tuo tiki, o valstybės šimtmetis būsiąs lūžiu į tą geresnę ateitį.

Įžanginę vakaronės dalį kultūrine prasme praturtino Dailės ir Ramunės duetas iš Klaipėdos, daugeliui pažįstamas iš televizijos konkurso „X faktorius“, parodęs kaip klasikiniai instrumentai transformuoja visiškai ne klasikinius kūrinius, o Lietuvos tautinio paveldo sutartinė „ lijo lelijo kas taip gražiai žydėjo“ traukta net visų vakaro dalyvių. Abejingų neliko klausantis taip pamėgtos atlikėjų Sauliaus Mykolaičio „Matricos“.

Viceministras – beveik Skuodo tarme

Daugeliui iš televizijos intelektinio žaidimo žiūrovų pažįstamas jaunas viceministras, be kita ko, iš Plungės, o, kaip pats neslėpė, net keletą vaikystės vasarų praleidęs Šatėse krikščioniškose stovyklose, tad pasienio su Latvija Skuodo savitumą spėjęs pajusti. Pradėjęs savo kalbą palinkėjimu, kiek perfrazuodamas Didžiosios Britanijos premjero Vinstono Čerčilio žodžiais, kad kiekvienas pelno nelaikytų nuodėme, skirtingai nei toks siekis atrodęs komunistams. Kaip valstybės tarnautojas, atsakingas už regionų plėtrą, priminė 20 valstybės vyrų projektą – Lietuvą, kuris kuriamas po šiai dienai. Tad pabrėžė, jog ne jis vienas atsakingas už tai, kokie taps šalies regionai. Už tai atsakingos ir savivaldybės, ir verslo įmonės, ir jose dirbantys. O apie tai, kad Skuodui sunkiau kaip kitiems šalies miesteliams pateikė Las Vegas pavyzdį – miestas kūrėsi dykumoje. Todėl, anot jo, ne geografinė padėtis šiandienos technologijų pasaulyje pati svarbiausia. Gal po pirmosios pasaulinės pramonės revoliucijos ir buvo svarbu turėti kapitalo, dabar, artėjant jau ketvirtajai pramonės revoliucijai su dirbtiniu intelektu ir besimokančiomis mašinomis, svarbi tampa idėja, kuri, kalbant jaunatviškai, nurautų stogą. Kaip naujosios Vyriausybės atstovas teigė esantis už tai, kad būtų sujungtos ir politikų ir verslo pajėgos, kad tikslų būtų siekiama koordinuotai. Anot jo, kad vieni kitiems neprieštarautų atskirų ministerijų sumanytų planų įgyvendinimai. Teigė, jog jis glaudžiai bendradarbiauja su Lietuvos savivaldybėmis. Taigi ir su dažnai į sostinę atvykstančiu Skuodo savivaldybės meru. Skelbęs džiugiąją tos savaitės naujieną: į Akmenės rajono verslo įmonę „Vakarų medienos grupė“ atkeliauja 180 mln. investicijos, tad visiškai tikįs, jog tokia valanda ateis ir į Skuodą. Švelniai pašmaikštavęs, jog tam įtakos gali turėti ir Ūkio ministerijos viceministru prieš porą savaičių paskirtas žmogus pavarde Skuodis. O visai rimtai mintijo apie ministerijų , savivaldybių ir verslo atstovų susitikime sugeneruotą politikos baltąją knygą, kurioje įtvirtintos nuostatos, kaip reikėtų veikti, kad žmonės Lietuvos teritorijoje pasiskirstytų gyventi tolygiai, verslininkai kurtų darbo vietas, o visi savo gyvenimu būtų užtikrinti. Nors globalizacijai ir nepasipriešinsi tarsi augalų augimui, tačiau tam tikrų šiltnamio sąlygų ieškoma. Pavyzdžiui, Vidaus reikalų ministerija kuria priemonę potencialiems investuotojams, kuriems įsikurti padėtų savivaldybės. Kuriamos palengvinimo procedūros (per 6 savaites) žemės panaudai. Ūkio ministerijoje kuriama „regioninio potencialo“ priemonė, kad , pavyzdžiui, Klaipėdos apskričiai dėl verslo plėtros nereikėtų konkuruoti su visa Lietuva. Kitaip tariant, kad gyvenantiems rajone rastųsi tam tikrų privilegijų. Tam pasitarnauti turėtų ir nuo šių metų liepos atsirasianti lengvatinė paskola jaunoms šeimoms.

Vygaudas Ušackas: „Maluonu sugrėžtė numei, ė Skouda“

Būnat tarp verslininkų Lenkimuose, kaip ir tą pačią dieną P.Žadeikio gimnazijoje, prisiminęs, jog 1983 metais teko būti dažytoju. Antai Lenkimuose dažęs ambulatoriją. Kalbėdamas apie užsienio politiką, akcentavo, jog Lietuvos didžiausias pavojus ne Rusija, bet mūsų pačių išsivaikščiojimas. Anot jo, jei nebus daromos jokios intervencijos po 15 metų mūsų beliks 2,6 mln. O tai reiškia, jog vieną pensininką išlaikys ne kaip yra dabar 3,5 aktyvių šalies piliečių, bet 2,2. Todėl tuos procesus galėtų paveikti sumanios mokestinės lengvatos. Kalbėdamas apie šalies išorinius rizikos faktorius, teigė, jog ir be Rusijos apstu kitų globalių jėgų, „užsakančių muziką“ nusistovėjusiai tvarkai kleisti. Būtina atsižvelgti į Kinijos rinką ir užtikrinti, kad jos gamintojai elgtųsi pagal Europos Sąjungos normas. Labai panašu, kad po 20 metų Kiniją gyventojų skaičiumi aplenks Indija, tad svarbu suprasti ir išnaudoti investicijų ir eksporto galimybes šios šalies atžvilgiu. Kalbėdamas apie JAV prezidento Donaldą Trumpą, kuris pastaruoju laiku evoliucionuoja iš aktoriaus ir investuotojo į valstybės vadovą, pastebėjo, jog gerai, kad šis ne viską, ką yra sakęs apie NATO ir ES, prisimena. Tačiau iš privačių pokalbių su gyvenančiais Vašingtone V.Ušackas suvokęs, jog paprasti žmonės juo patenkinti, nes pelno mokestį sumažino nuo 32 iki 21 proc., per metus sukūrė 200 tūkst. naujų darbo vietų. Pasidalijęs naujausių gyventojų apklausų, kurias atliko Užsienio reikalų ministerija, rezultatais: pagal juos šalies gyventojai didžiausią grėsmę įžvelgia aukštose kainose, žemuose atlyginimuose, emigracijoje, nevykusioje biurokratijoje ir tik tada Rusijos kaimynystėje. „ Todėl, kad esame stipriausio karinio aljanso nariai, Lietuva ir Baltijos šalys nėra Rusijos pasikėsinimo objektas. Tačiau, jei patys neisim į kariuomenę, į ją neinvestuosim, nesiruošime galimai grėsmei, mūsų niekas neapgins, nei amerikonai, nei airiai, nei vokiečiai“ , - teigė visą savo karjerą šiame diplomatiniame fronte dirbęs garbus kraštietis. Putino Rusijai, pasak jo dviejų karinių konfliktų – per daug. Rusijos visuomenė išvargusi. Ten dabar palūkanų normos tokios, kokios buvo pas mus 1980-1990 metais. Niekas į Rusiją nebenori investuoti. Nebent į valstybines įstaigas. Verslas mato, kad nėra vizijos, misijos, modernizacijos, visuomenėje tvyro didelis nusivylimas, tačiau savo ruožtu pasipriešinti tam valios nėra. Apibendrindamas santykį su šia kaimynine valstybe, V.Ušackas sakė, jog mums čia svarbu nesusirgti paranoja, nesureikšminti grėsmių ir neatsipalaiduoti, t.y. išlaikyti savo vertybinį stuburą skiriant gynybai, ekonomikai, regioninei politikai, kad žmonės gyventų patogiai ir turėtų deramą prieigą prie švietimo, sporto, kultūros ir pan. Sveikindamas su artėjančia Vasario 16-ąja teigė, jog nori kiekvieną „uždegti“: Lietuva yra laiminti valstybė . Kiek ji visko per 100-metį patyrė, bet sugebėjo atsitiesti. Ir tai yra stebuklas, kurio nebūtume pasiekę, jei nebūtume buvę vieningi.

„Geriausia 2017 metų verslo įmonė“

Nominacija „Tvirtas žingsnis į eksporto rinkas“ skirta UAB „Thermotextile“, Mosėdyje įsikūrusios norvegų kapitalo įmonės direktorei Ramunei Charčiūnienei; nominacija „Investicijos į verslo plėtrą“ - Skuode įsikūrusios kavinės „Pas Nerijų“ direktoriui Nerijui Daukui; nominacija „Investicijos į verslo plėtrą“ – Aldonos Skiezgilienės kaimo turizmo sodybai Lenkimuose; nominacija „Sėkiminga verslo pradžia“ – UAB „Deligna“ direktoriui Juliui Pielikiui; nominacija „Drąsios investicijos“ – valgyklos Skuode savininkei Reginai Kavaliauskienei; nominacija „Versli moteris“ – IĮ „Gurmanų rojus“ direktorei Laurai Pavarotnikovaitei- Tulčienei;

Skuodo savivaldybės mero ir administracijos vardu pasirašytame rašte nominantams buvo pagarbiai tvirtinama, jog šis „ veiklos pavyzdys liudija , kad versle svarbu turėti idėją, gebėti ją realizuoti ir plėtoti taip, kad ji būtų aktuali ir sėkminga kasdien. Tai nelengva užduotis, bet tokiems žmonėms kaip jūs- darbštiems, pareigingiems, atkakliems ir drąsiems- viskas įmanoma. Labai vertiname jūsų darbą, kuriuo skatinate verslo plėtrą ir stiprinate verslo kultūrą Skuodo rajone. Linkime, kad versle ir toliau lydėtų teisingi ir efektyvūs sprendimai“. Visus 2017 metų sėkminguosius pasveikino Skuodo savivaldybės meras Petras Pušinskas ir administracijos direktorius Kazys Viršilas.

Vicemerė Daiva Budrienė ir administracijos direktoriaus pavaduotojas Žydrūnas Ramanavičius savo ruožtu pasveikino UAB „Kuršasta ilgametį vadovą, rajono verslininkų asociacijos prezidentą Stanislovą Martinkų ir kaimo turizmo sodybos, kurioje visų susirinkta, savininkę Aldoną Skiezgilienę. LR Seimo norės L. Staniuvienės padėkos teko dviems rajono įmonėms – UAB „Kuršasta“ ir „Žemaičių virvės“. Pastarosios vadovui skirtą padėką atsiėmė jo dukra, šioje įmonėje dirbanti vadybininke Lina Motiejauskienė.

Verslo atstovai – su šypsena ir rimtai

Paprašyti mintimis pasidalinti Akmenės rajono verslo atstovai, mintijo, jog labai būna, jog lieka tarsi užmirštami. Būta net kurioziško atvejo, kai diskusijoje savo žodžio laukė bene 4 valandas, bet taip ir nesulaukė. Dovanų Skuodo rajono verslininkams atvežę „Verybos kefyro“, o kad jų žodžiai atitinka tikrovę pademonstravo ir pakuotę – dovanos buvo įvyniotos į „Valstiečių laikraštį“. Šmaikštūs svečiai mintijo, jog nedaug tetrūko, kad tautinio paveldo - midaus – receptas galėjo pražūti, nes vieno kunigaikščio buvo uždraustas. Visa laimė, kad minėtas kunigaikštis buvo ne visagalis. VšĮ Skuodo informacijos centro direktorei Gražinitei Jokšienei įteikę akivaizdų liudijimą – fotonuotrauką – kaip Skuodo rajono verslininkams, atvykusiems į Akmenės rajoną, buvę linksma – čia jie kojomis nesiekia žemės. Verslininkas iš kaimyninio rajono pasidalijo Plungės rajono verslo asociacijos kūrimo iniciatyva: pats dirbo ir gyveno 5 užsienio šalyse, vis kaltino Lietuvą, kad čia blogai, kol galiausiai grįžęs ir ėmęsis veiklos suprato, kad esmė ne valdžios sprendimuose, bet pačiame žmoguje. „Bus geri verslo santykiai, stiprės ir Lietuvos ekonomika“ – linkėdamas visiems ko geriausio linkėjo svečias.

Skuodo rajono verslo asociacijos prezidentas Stanislovas Martinkus buvo atviras – rajone verslo organizacijai kurtis, kurioje dabar jau trys dešimtys narių, prieš tris metus impulsą davę mažeikiškiai, ten stoti raginę jį patį. Kaip dalyvaujantis daugybėje renginių, susijusių su regiono plėtra ne vien Skuode, teigė pirmą kartą ne rinkimų kampanijos metu čia išgirdęs apie galimus pokyčius. Mintijo apie tokio, kiek atsilikusio nuo didžiųjų miestų, rajono švietimo sistemos trūkumus. Pasidalijo patirtimi, kaip pasiteisina stojimo į aukštąsias mokyklas strategija, kai sutartį pasirašo darbdavys ir mokymo institucija. Anot S.Martinkaus, apčiuopiamų rezultatų duotų regioninė politika Skandinavijos pavyzdžiu, kai lemia deramai sureguliuota mokesčių sistema. Atitinkamos mokestinės taisyklės Skuodo verslui leistų keistis. Be to, kalbant apie pagalbą mūsų rajonui, nereikėtų galvoti, kad čia gyvenantiems maloni 50 proc. dotacija ir šnairas didmiesčių žvilgsnis, kai iš jų atimama, kad būtų pridedama mums.

Tą vakarą pasveikinta UAB „Mažeikių rugelis“ įmonė, įsiliejusi į Skuodo verslininkų organizacijos gretas. Geroji žinia, kad paukštynas plečiasi, o investicijos mūsų rajone planuojamos iki 10 mln.

Video iš vakaronės https://www.youtube.com/watch?v=zP1a0iH1B9E

Laima SENDRAUSKIENĖ