Verslo naujienos

2017-06-05

Skuodo verslininkai apsilankė Akmenės rajono įmonėse

Gegužės 19-ąją, Skuodo rajono verslininkai apsilankė Naujojoje Akmenėje. Ten juos sutiko ir po rajono įmones lydėjo būrelis tenykščių kolegų ir bendraminčių. Pirmoje dienos pusėje apsilankyta AB „Akmenės cementas“, po pietų − UAB „Gaventa“ (sraigių perdirbimo įmonė), A. Mikelskio UAB (suvenyrų gamybą iš kaulų ir ragų) bei pasižvalgyta po AB „Kalcitas“ karjerus. Antrus metus besitęsianti pažintis tarp Skuodo ir Akmenės verslininkų suteikė galimybę praleisti turiningai dar vieną įspūdžių ir įvairių diskusijų kupiną dieną bei nepalikusios abejingo nė vieno kelionės dalyvio.

Pažintinė diena po Akmenės rajono įmones prasidėjo nuo apsilankymo vienoje didžiausių Baltijos šalyse ir vienintelėje Lietuvoje cemento gamybos įmonėje, kuri buvo pradėta statyti jau 1947 metais. AB „Akmenės cementas“‘, kitaip tariant, didžiausias rajono „darbdavys“, sudarytas iš 9-ių struktūrinių padalinių, šiandien skaičiuoja apie 480 darbuotojų, t. y. tik trečdalį kažkada čia dirbusių žmonių, ir per metus pagamina virš milijono tonų statybai reikalingos produkcijos. Didelę jos dalį, bene daugiau kaip pusę, įmonė eksportuoja į Lenkiją ir Skandinavijos šalis.

Kaip sakė pažintinės ekskursijos po bendrovę vadovas, priklausomai nuo žaliavų mišinio fizinės būsenos yra skiriamos kelios portlandcemenčio klinkerio gamybos technologijos: šlapio, pusiau šlapio ar pusiau sauso ir tik sauso. Sauso būdo klinkerio gamybos linija buvo pradėta eksploatuoti 2014 metų rugpjūtį − prireikė laiko, kol pavyko realizuoti 2006-aisiais bendrovės priimtą ryžtingą inovacinį sprendimą. Paleista naujoji klinkerio gamybos linija išties pasitvirtino: ji yra gerokai ekonomiškesnė, nes sunaudoja kone trečdaliu mažiau kuro.

Praleistos kelios valandos AB „Akmenės cementas“ skuodiškiams leido ne tik pamatyti įvairaus būdo klinkerio gamybos linijas, vykstantį darbo procesą nuo įvairių žaliavų maišymo iki produkcijos supakavimo ir sandėliavimo, bet ir sužinoti, kur kasama cemento gamybai naudojama klintis, kaip ji apdorojama ir transportuojama, faktą, jog gamykloje yra sumontuotos naujos kartos rangoviniai filtrai, todėl į aplinką patenka net tris kartus mažiau kietųjų dalelių. Bene labiausiai skuodiškius nustebino tai, kad aplink nebuvo matyti daug triūsiančių žmonių − pagrindinis darbas atliekamas, pasitelkiant naujausias technologijas. Pasigirsta ir apmąstymų apie ateities profesijas.

Atvykus į jau trečius metus gyvuojančią sraigių perdirbimo įmonę, verslininkus maloniai priėmė ir su UAB „Gaventa“ veikla supažindino jos direktorė Violeta Urbonaitė. Vos tik įėjus vidun, visus pasitiko nemalonus ir specifinis kvapas. Pavaikštinėję ir iš arčiau apžiūrėję sraigių apdirbimo procesą, kelionės dalyviai V. Urbonaitei pateikė nemažai klausimų: domėtasi iš kur atkeliauja sraigės, kaip jos yra rūšiuojamos, kokį kiekį pavyksta apdoroti ir kam jos vėliau yra parduodamos.

Sezono laiku, kuris dažniausiai prasideda nuo gegužės 1-os dienos ir trunka tris mėnesius, bendrovėje triūsia 79 žmonės. Nustatyta norma − per minutę ištraukti mėsą iš 36-ių sraigių kiautų. Šiuo laikotarpiu yra paruošiama iš Lietuvos ir Ukrainos atgabentų gamtinių sraigių mėsa, kuri vėliau keliauja į kitas įmones ir toliau yra ruošiama prekybai. Kaip sakė V. Urbonaitė, UAB „Gaventa“ perka tik 25-38 mm sraiges. Pirmąjį sezoną pavyko paruošti 250 t mėsos, antrą – 310, o šį sezoną yra planuojama pasiekti 400 t. Tikimasi, kad suvėlavęs pavasaris pasiekti tikslą nesutrukdys.

Dažniausiai sraigės yra apdorojamos pagal kitų įmonių pateiktus užsakymus. Didžiausią dalį savo paruoštos produkcijos UAB „Gaventa“ parduoda Lietuvoje, 26 t išveža į Rumuniją. Pasibaigus sezonui, per žiemą įmonėje pasilieka dirbti 20 darbuotojų, kurie rūšiuoja, plauna, kaitina, sterilizuoja ir visaip kitaip apdoroja ir prekybai ruošia likusius sraigių kiautus. Suskilę ir pardavimui netinkami yra panaudojami gaminant trąšas. Įmonės direktorė sakė, kad kiautų visada lieka mažiau nei mėsos, nes didelė dalis jų yra sugadinama. Po įmonės veiklos pristatymo panorėjusieji galėjo paragauti sraigių.

Pats netikėčiausias, bet vizitui smagaus ir linksmo prieskonio suteikęs, buvo visai neplanuotas trumpas apsilankymas UAB „Energy houses“. Įmonė, įkurta 2010 metas ir turinti daugiau nei 20 joje triūsiančių darbuotojų, šiandien yra sėkmingai įsitvirtinusi Europoje, o ypač Skandinavijos šalyse. Tądien pamatyta, kaip daugiausia pagal individualius užsakymus yra gaminami kokybiški sodo, vaikiški nameliai, saunos ir kiti mediniai gaminiai. Atsirado panorusių nepraleisti progos ir įsiamžinti jau paruošto eksportuoti namelio, kuris priminė vaikiškas pasakas, viduje: juk ką gali žinoti − galbūt netrukus norėsis panašų padovanoti ir jame smagiai kartu laiką leisti su mažametėmis atžalomis ar anūkais?..

Apsilankę UAB „A. Mikelskio įmonėje“, išvykos dalyviai įsitikino, kad gaminiai iš natūralių medžiagų − elnių, briedžių, galvijų ragų ir kaulų − gali tapti perspektyvaus verslo objektas. Šiandien beveik dvidešimtmetį gyvuojanti įmonė, Ventoje turinti gerai įrengtas gamybos patalpas ir 33 darbuotojus, apie 70% savo produkcijos eksportuoja į Vokietiją ir Austriją. 30% produkcijos realizuojama Lietuvoje: siuvykloms, dizaino salonams, seniau sagų parsiveždavusiems iš Italijos. Ne taip seniai įmonė pradėjo sagas bei įvairius suvenyrus gaminti iš medienos.

Kaip sakė ekskursijos vadovė, prekių asortimentas nuolat yra sparčiai plečiamas: panaudojant gyvūnų ragus ir kaulus, pradėta gaminti originalius šviestuvus, pakabas, žvakides, pelenines ir kitas buityje reikalingas smulkmenas. Įmonė klientams ne tik siūlo savo modelio gaminius, bet ir stengiasi kuo geriau patenkinti užsakovų poreikius, drąsiai priima ir vykdo jų pageidavimus. Tuo patys savo akimis įsitikino ir skuodiškiai, likę sužavėti unikalių ir itin akį traukiančių gaminių.

Dienos pažintinę ekskursiją skuodiškiai, lydimi Akmenės rajono verslininkų, užbaigė apsilankydami AB „Kalcitas“ karjeruose, kuriuose pamatė darbo juose specifiką: kaip yra kasamos klintys, kokia technika pasitelkiama ir koks gamtos vaizdas yra suformuojamas, įsikišant žmogaus rankoms. Žvelgiant iš aukštai, daugiatoniai savivarčiai atrodo tarsi vaikiškos mašinėlės, vienodu ritmu važiuojančios prie krovos ekskavatoriaus. Šis jas pakrauna ir – į kelią. Juk AB „Kalcitas“ yra viena pagrindinių cemento gamybai reikalingų medžiagų − klinčių ir molio – tiekėja, kurios tikslas yra savalaikis žaliavos tiekimas AB „Akmenės cementas“ ir AB „Naujasis kalcitas“.

Po turiningai praleistos dienos verslininkai nuvyko į Papartynės vandens malūną, kur kartu gamino žuvienę ir toliau dalijosi įvairiapuse patirtimi apie verslo aktyvinimą regione. Belieka palinkėti Skuodo rajono verslininkų asociacijai ir toliau sėkmingai megzti pažintis ir tęsti bendradarbiavimą su kolegomis iš įvairių rajonų.

Dovilė PETRAUSKAITĖ

Nuotraukos autorės