VšĮ Skuodo informacijos centras

Suaugusiųjų mokymosi savaitė „Nustebink save mąstymu!“

2024 m. lapkričio 18–22 d. Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija 25-ąjį kartą kviečia švietimo, kultūros ir meno, verslo įstaigas, institucijas, organizacijas ir visus suaugusiuosius mėgautis gyvenimu ir mokymusi.

Sapere aude! Išdrįsk vadovautis savo protu! (Imanuelis Kantas)

2024 metų suaugusiųjų mokymosi savaitės idėja įkvėpta XVIII a. vokiečių filosofo Imanuelio Kanto, kurio 300 metų sukaktis šiemet švenčiama. Šiais metais vyks 25-oji suaugusiųjų mokymosi savaitė.

Nors I. Kanto filosofiniai samprotavimai gali neatitikti praktinių šiuolaikinio suaugusiųjųšvietimoproblemų, I. Kanto idėjos gali padėti suprasti suaugusiųjų švietimo patirtį ir ją tobulinti. I. Kanto filosofijoje yra svarbi Apšvietos samprata, išdėstyta jo straipsnyje „Atsakymas į klausimą kas yra švietimas“. Švietimą I. Kantas apibrėžia kaip žmogaus išsivadavimą iš nesavarankiškumo, drąsą „naudotis savo protu kitų nevadovaujamam“.

Toks savarankiško ir kritinio mąstymo akcentavimas puikiai dera su suaugusiųjų švietimo tikslais skatinti savarankišką mąstymą ir mokymąsi visą gyvenimą.Besimokančiųjų suaugusiųjų atviras dialogas ir kritiškos diskusijos ne tik turtina jų mokymosi patirtį, bet ir skatina demokratinę bei įtraukią mokymosi aplinką. Taikant kantiškąjį požiūrį, suaugusiųjų švietimas gali įkvėpti besimokančiuosius žiūrėti į švietimą ne kaip į baigtinę kelionę, o kaip į nuolatinį asmeninio ir intelektinio augimo procesą. I. Kantas kvietė: „Išdrįsk būti protingas, turėk drąsos remtis savo protu.“ Klausimai „Ką aš galiu žinoti? Ką turiu aš padaryti? Ko galiu tikėtis?“ tampa raktiniais suaugusiųjų mokymosi savaitės klausimais.

Atsakymų į šiuos klausimus ieškokime mokymosi susitikimuose su kitais ir su savimi. Neabejotina, kad naudingų, prasmingų ir įdomių mokymosi atradimų patirsime analizuodami tarpkultūrinius etninius visuomenės santykius, perprasdami skaitmeninio raštingumo vingrybes, pripažindami sveiką gyvenimo būdą, atskleisdami savo sportinius ir kūrybinius gebėjimus, tobulindami verslumo, pilietiškumo, mokėjimo mokytis, bendradarbiavimo gebėjimus...

Pasisemkime naujų patirčių, apmąstykime jas ir mokykimės iš jų, kad mūsų gyvenimas būtų kuo kokybiškesnis, kadbūtumepasirengę nugalėti kliūtis, kad įsibėgėję mokytis nebegalėtume sustoti! Ir tegul mūsų mokymasis, perfrazuojant I. Kantą, būna „organizuotas žinojimas, o išmintis–organizuotas gyvenimas“. 

Pagrindiniai suaugusiųjų mokymosi savaitės tikslai:

sutelkti įvairias besimokančias bendruomenes bendrai veiklai;

atskleisti mokymosi svarbą gyvenimo kokybei;

parodyti suaugusiųjų mokymosi svarbą ir galimybes įvairioms visuomenės grupėms, didinti jų dalyvavimą mokymosi veikloje;

įkvėpti andragogus dirbti kūrybiškai;

skatinti andragogus ir besimokančiuosius mąstyti, kaip galima pasiekti geresnių suaugusiųjų mokymosi rezultatų.

Informaciją apie Skuode ir Lietuvoje vyksiančius suaugusiųjų mokymosi savaitės renginius rasite: Suaugusiųjų mokymosi savaitė | Lietuvos Suaugusiųjų Švietimo Asociacija

 

 

 

 

 

Atsiliepimai

Komentuoti